Risk Management

Med råd og vejledning kan I minimere risikoen for skader. Gode rutiner bidrager både til en tryggere arbejdsplads, til at forhindre tab af store værdier og til en styrket lønsomhed.

Find kontaktoplysningerne på vores medarbejdere herunder - og tøv ikke med at tage kontakt. Vi er klar til at hjælpe!

Mand i skjorte taler i telefon indenfor

Forebyg skader med en besigtigelse

Vores Risk Management Team er klar til at hjælpe med at sikre jeres ejendom og værdier. Vi gennemfører årligt ca. 2.500 besigtigelser, der foretages af vores kompetente medarbejdere, og skal blandt andet sikre, at I undgår skader, så produktionen i virksomheden kan fortsætte uden driftstab eller driftsforstyrrelser.

Sådan foregår besigtigelsen

Selve besigtigelsen tager udgangspunkt i ejendommen og anvendelsen. Vi vurderer bygningens tilstand i al almindelighed og om anvendelsen er som beskrevet, tekniske anlæg mm. samt om adfærden omkring vedligeholdelsen og risikostyren er sund. En sund og driftssikker risikostyring giver jer en sikkerhed for, at I ikke lider tab af ejendom eller økonomiske tab, hvis uheldet skulle være ude.  Besigtigelserne foregår i en god dialog mellem jer og vores Risk Management team, som en del af vores skadeforebyggelse.

Vi tilbyder besigtigelser til alle former for virksomheder valgt ud fra risiko og anvendelse, hvilket sker i samarbejde med vores andre afdelinger. Besigtigelserne sker i forbindelse med tilbud til nye kunder og/eller eksisterende kunder (erhverv og landbrugskunder).

Sådan forbereder du dig på besigtigelsen

Inden besigtigelsen kan du med fordel finde kopi af følgende dokumenter frem:

  • Plantegninger
  • inspektionsrapporter (ABA / AVS anlæg)
  • Installationserklæring (tyverisikring)

Derudover, er det en fordel, hvis vi kan få adgang til depotrum, teknik- og ventilationsrum, fælleskøkken, tagrum, P-kælder, osv.

Efter besigtigelsen udarbejdes en intern rapport inkl.  fotorapport til vores samarbejdsafdelinger samt evt. en kunderapport såfremt vi har klausuler eller anbefalinger til jer.

Kontakt os

Vores Risk Management team består af kompetente medarbejdere med bred erfaring i skadesforebyggelse og risikovurdering af ejendomme i hele Danmark indenfor bl.a. industri, offentlige virksomheder og landbrug.

Henrik Vind

Henrik Vind.png

Leder i Risk Management

Telefon: 41 77 50 65
Mail: henrik.vind@gjensidige.dk

Claus Blem

Claus Blem.png

Senior Risikoingeniør, hele Danmark
Speciale: Storkunde, Offentlig, Projektledelse, Koncepter

Telefon: 40 78 69 55
Mail: Claus.Blem@gjensidige.dk

Kristoffer Brammer

Kristoffer Brammer.png

Senior Risikoingeniør, hele Danmark
Speciale: Industri, Storkunde, Regioner, Projektledelse

Telefon: 21 42 27 72
Mail: Kristoffer.Brammer@gjensidige.dk

Pia Marsengo

Pia Marsengo.png

Senior Risikoingeniør, Sjælland, hele Danmark
Speciale: SME, Storkunde, Regioner

Telefon: 41 77 54 34
Mail: Pia.Marsengo@gjensidige.dk

Kasper Kristiansen

Kasper Kristiansen.png

Risikokonsulent, København og Sjælland
Speciale: SME, Storkunde og Offentlig

Telefon: 41 77 51 98
Mail: Kasper.Kristiansen@gjensidige.dk

Mie Dahl

Mie Dahl.png

Risikokonsulent, Midtjylland
Speciale: SME, Storkunde, Regioner og Offentlig

Telefon: 41 77 53 18
Mail: Mie.dahl@gjensidige.dk

Per Kristensen

Per Kristensen.png

Risikokonsulent, Midtjylland
Speciale: SME, Landbrug og Eksterne konsulenter

Telefon: 21 42 45 30
Mail: Per.Kristensen@gjensidige.dk

Asbjørn Carl Thrane Petersen

Asbjørn Carl Thrane Petersen.png

Risikokonsulent, Sønderjylland
Speciale: SME, Landbrug og Sikringsopgaver

Telefon: 41 77 52 55
Mail: Asbjorn.Carl-Trane-Petersen@gjensidige.dk

Morten Abild

Morten Abild.png

Risikokonsulent, Midtjylland og Fyn
Speciale: SME, Landbrug og IT

Telefon: 40 10 28 59
Mail: Morten.Abild@gjensidige.dk

Kasper Morgan

Kasper Morgan.png

Risikoingeniør, Jylland
Speciale: Storkunde, SME

Telefon: 41 77 51 21
Mail: Kasper.Morgan@gjensidige.dk

Kasper Nygaard

Nygaard (Kasper).jpg

Risikokonsulent, Sjælland
Speciale: SME og Landbrug

Telefon: 41 77 52 25
Mail: Kasper.Nygaard-Petersen@gjensidige.dk

Anders Holm

Anders Holm.jpg

Risikokonsulent, Nordjylland
Speciale: SME og Landbrug

Telefon: 41 77 52 78
Mail: Anders.Nielsen-Holm@gjensidige.dk